Poslední dobou se mě hodně lidí ptá, jaký hosting by si měli pořídit pro svůj web. Většinou je odkážu na slovenský websupport, jejichž hostingové programy sám využívám. Podle čeho ale vybrat nejvhodnější hosting právě pro vás?

Určitě bych se při výběru hostingu řídil následujícím seznamem:

  • Stabilita
  • Bezpečnost
  • Verze instalovaného software
  • Nabízené knihovny a moduly
  • Cena
  • Reference
  • Požadavky webu
  • Další zde nezmíněné faktory

Pojďme se nyní podívat na jednotlivé části.

Stabilita

Pokud už hodláte investovat do hostingu, určitě nechcete, aby jejich servery běžely jednou za týden na tři hodiny. Určitě chcete přístup 24/7/365, neboli pořád. Bohužel už v tomto místě vás asi zklamu. Žádný hosting nemůže garantovat dostupnost absolutních 100%. Může se přihodit ledasco, ať už živelná katastrofa, krádež serverů, neodborný policejní zásah (zdravím policii SR) nebo jen upgrade hardware. Já osobně mám hranici použitelnosti na 99,00%. Samozřejmě je něco jiného, pokud pravidelně každý 100. pokus končí chybou nebo když třeba měsíc server běží naprosto v pořádku a pak má jednu noc výpadek. Pro měření dostupnosti je dobré buďto použít nějaký vlastní nástroj, nebo veřejně dostupné měřící služby.

Bezpečnost

Poslední dobou se množí útoky na webové služby. Proč taky ne, když je to jeden z nejjednodušších způsobů, jak zdiskreditovat konkrétní firmu. Při výběru hostingu by jste měli klást důraz na jejich bezpečností politiku. A teď nemyslím pouze zálohování dat. Určitě se zajímejte o možnost přístupu přes https, případně i o možnost vlastního certifikátu. Dále určitě chtějte možnost přístupu pomoci https do administrace vašeho účtu a šifrovaný přístup k mailům pomocí šifrovaného imapu nebo pop3 a smtp. Také se hodí šifrovaný přístup na FTP, ale to je dnes spíše výjimka.

Verze SW

Pokud hosting nabízí pouze půl roku staré verze, ruce pryč. Kvalitní hosting by měl vždy aplikovat všechny bezpečností záplaty veškerého jejich sw a tedy jej držet v co nejnovějším stavu. Verzi php a apache zjistíte pomocí <?php phpinfo(); ?>, verzi databáze pomocí phpadminu (pro mysql je to phpmyadmin, pro postgresql phppgadmin).

Nabízené knihovny a moduly

Kvalitní hosting by vás neměl v ničem omezovat. Chcete pěkné url pomocí mod_rewrite? Nesmí to být problém. Chcete v php používat cURL, vícebytové znaky pomocí mbstring, pracovat s obrázky pomocí GD? Opět, na kvalitním hostingu to nesmí být problém. Není nic horšího, než když máte kvalitně napsanou aplikaci, využívající nějakou knihovnu a na daném hostingu knihovna není k dispozici. Je mnohem, mnohem lepší danou knihovnu k dispozici mít a nepotřebovat ji (nebo ji ani neznat) než danou knihovnu potřebovat/chtít a nemít. Velký problém je v tomto ohledu s cURL, i když je to velmi užitečná knihovna, zvláště pokud potřebujete nechat komunikovat dva projekty a XMLRPC je příliš robusní.

Cena

Pro většinu lidí jeden z prioritních ukazatelů. Bohužel. Levné hostingy velmi často neumožňují mnoho užitečných funkcí a knihoven nebo neposkytují nové verze software. V tomto ohledu musím opět vyzdvihnout společnost Websupport, konkrétně jejich tarif Custom hosting. Podobnou možnost jsem nikde jinde zatím nenašel.

Reference

Pro mě spíše okrajový parametr, i když ne zcela bezvýznamný. Pokud vybíráte hosting, určitě se podívejte, kdo u nich hostuje, případně tyto subjekty požádejte o vyjádření. Podívejte se taky po různých internetových fórech a debatách, co si o daném hostingu myslí jejich návštěvníci. Občas se dozvíte docela zajímavé informace

Požadavky vašeho projektu

Tohle téma jsem už trochu zmínil v části o knihovnách, takže jenom pro připomenutí. Ověřte si, že daný hosting podporuje všechny funkce, které používáte a nebo hodláte v horizontu jednoho roku implementovat. Pokud něco nepodporuje, zeptejte se jestli by byla podpora možná. Pokud bude váš požadavek reálný a smysluplný, může hostingová společnost danou funkcionalitu/knihovnu začít podporovat.

Hosting podle projektu nebo projekt podle hostingu?

Určitě mějte nejdříve napsaný projekt a až podle něj vybírejte hosting. Není nic horšího, než nutit programátory používat nějaké šílené obchvaty jenom proto, že vy jste koupili hosting bez rozmyslu a bez podkladů. Bohužel se tohle velmi často děje.

Další faktory

Sem bych zařadil kvalitu podpory, možnosti jejího kontaktování (mail, icq, skype, nějaký vnitřní komunikační kanál) a její pracovní dobu, velikost prostoru, databází, počet a velikost mailboxů, možnost editace .htaccess a další. Parametrů je celá řada, stačí se podívat na nabídky jednotlivých firem.

Pokud jste vývojář, určitě se setkáte během své praxe s mnoha hostingy. Pokud jste zadavatel, určitě také, protože každý vývojář preferuje jiný. Určitě se nebojte mít různé projekty u různých společností, protože zde určitě platí ono pověstné „ten umí to a ten zas tohle“. Takže zkoušejte a hledejte.